Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

XIII DOLNOŚLĄSKIE FORUM KOBIET. Kobiety wiejskie zaangażowane społecznie
Zmodyfikowano: 17.11.2017

Ponad sto kobiet z terenów wiejskich Dolnego Śląska spotkało się 13 listopada w DODR we Wrocławiu podczas XIII Dolnośląskiego Forum Kobiet zorganizowanego w tym roku pod hasłem Kobiety wiejskie zaangażowane społecznie. Tematem przewodnim Forum była społeczna rola kobiet na obszarach wiejskich.

Przybyłe Panie powitał Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki.  Podczas powitania zostały także odczytane listy do uczestniczek Forum, przysłane przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

W imprezie wzięły udział przedstawicielki instytucji zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich naszego województwa. Nieobecną na Forum Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską reprezentowała jej asystentka, Magdalena Szczurowska.

W programie imprezy znalazły się wykłady naukowców z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwsza prelekcja dotyczyła osiągnięć ruchu feministycznego na przestrzeni lat. Dr hab. Katarzyna Dojwa-Turczyńska opowiadała o znanych feministkach, które walczyły o prawa kobiet do własności, edukacji i udziału w wyborach. Pokazywała, jak zmieniała się rola kobiet. Mówiła o prawach dotyczących ich pozycji społecznej czy zasad dziedziczenia, a także o wyrównywaniu szans edukacyjnych w czasach PRL. Tłumaczyła także dlaczego polskie kobiety zajmowały się kupiectwem, zakładaniem i prowadzeniem manufaktur i nauczaniem, kiedy feministki na zachodzie Europy walczyły o prawa kobiet.

Dr Irena Wolska-Zogata przedstawiła różnice pomiędzy kobietami z miast i wsi. Dziś, różnice te, chociażby w poziomie wykształcenia, aktywności zawodowej czy kwestii dotyczących wiary w mieście i na wsi, zanikają. Jednocześnie rośnie poziom wykształcenia kobiet mieszkających na wsi, a także ich aktywność zawodowa.

Atrakcją Forum był występ zespołu kameralnego Artrio, czyli trzech pań ‒ Beaty Solnickiej grającej na skrzypcach, Magdaleny Just grającej na harfie i Ewy Dymek-Kuś ‒ na wiolonczeli. Artystki, na co dzień związane z NFM Filharmonią Wrocławską, zagrały eklektyczną składankę utworów w postaci kultowych dzieł operowych, tang, walców, a także niezapomnianych motywów przewodnich z nie tylko polskich filmów i polskich seriali.

W przerwie uczestniczki Forum odwiedzały bezpłatne punkty konsultacyjne firm Arkana, Natur House, Yasumi, Oriflame, Forever, czy Wrocławskich Zakładów Zielarskich Herbapol S.A., gdzie można było uzyskać porady  związane ze zdrowiem i urodą oraz stoiska rękodzielników – Retropasja oraz Szuflada Marzeń.

Forum Kobiet to forma podziękowania dla Pań, zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich Dolnego Śląska. Spotkanie było też miejscem dyskusji oraz okazją do nawiązywania znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować realizacją wspólnych projektów.

Wydarzenie, zorganizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, zostało objęte honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

Agnieszka Kowalczuk-Misek DODR

Zdjęcia Agnieszka Siegel, Ewa Kutkowska, DODR