Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Dziesiąte Święto Pierogów w Paszowicach
Zmodyfikowano: 15.09.2017

Carskie, kurczak z kurkami w pierogach schowany, słodkie o smaku śliwki w czekoladzie, gruszkowa fantazja, szmaragdowy tulipan, ale i nagrodzone przez publiczność klasyczne ruskie. Tysiąc osób jedzących tysiące pierogów. Dziesiąte, jubileuszowe Święto Pierogów pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela odbyło się w Paszowicach w powiecie jaworskim, w niedzielę 3 września.

Na imprezie było wielu gości i wystawców oferujących domowe wypieki, wyroby mleczarskie, miód oraz wyroby rękodzielnicze. Święto Pierogów w Paszowicach to jednak przede wszystkim konkursy. W konkursie na Najlepsze pierogi w Krainie Wygasłych Wulkanów zaprezentowano 16 klasycznych i mniej klasycznych pierogowych smaków.

Pierwsze i trzecie miejsce zajęło Stowarzyszenie KLAR, czyli Kawcze Lokalnie Aktywne Razem z gminy Bojanowo za pierogi „carskie” i „szmaragdowy tulipan”. Drugie miejsce zdobyła Elżbieta Wojciechowska-Tokarz z Paszowic za pierogi „kurczak z kurkami w pierogach schowany”. IV miejsce przypadło Stowarzyszeniu Chojnianki z gm. Pakosław za pierogi „śliwka w czekoladzie”. Tytuł najlepszych pierogów w gminie Paszowice i Nagrodę Publiczności otrzymało KGW w Wiadrowie za pierogi „ruskie”. W Turnieju Lepienia Pierogów na czas zwyciężyły aż trzy drużyny ‒ Stowarzyszenie Chojnianki, które w czasie 20 minut 5 sekund ulepiło 146 pierogów; Sołectwo Paszowice (czas 22 minut 5 sekund i 154 pierogi) oraz Stowarzyszenie KLAR (czas 28 minut 9 sekund, 168 pierogów). Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Charytatywne „Damy Radę” (czas 29 minut, 168 pierogów), trzecie – KGW w Słupie (35 minut, 12 sekund i 198 pierogów) oraz czwarte –  KGW w Wiadrowie (29 minut 50 sekund, 141 pierogów).

Podczas imprezy nie zabrakło stoiska promocyjnego DODR, gdzie doradcy udzielali rolnikom porad w zakresie przedsiębiorczości na terenach wiejskich czy technologii uprawy roślin. Wystąpił zespół ludowy Młode Chojnioki, chór Albertówka oraz grupa Piękni i Niemłodzi z Jawora.

Ryszard Rzeszowski, DODR, PZDR Jawor

Galeria zdjęć