Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Gala Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich
Zmodyfikowano: 13.09.2017

Żniwiarki i snopowiązałki, pługi i siewniki, ciągniki Ursus i Lanz Bulldog z połowy ubiegłego wieku, kombajny Vistula i Bizon z lat sześćdziesiątych, tatowe sierpy i mamine żelazka z duszą – to tylko niektóre eksponaty prezentowane podczas Gali Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Zlot Zabytkowych Maszyn Rolniczych i Pojazdów Użytkowych odbył się w sobotę i niedzielę,  9 i 10 września, na terenie dawnego folwarku i dworu Burghaussów. Atrakcją Gali był udział kilkudziesięciu zabytkowych ciągników rolniczych, walców parowych, maszyn rolniczych, urządzeń i pojazdów użytkowych.  

Po raz pierwszy od dawna miejsce wypełniło się gospodarskim życiem. Folwark powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego.

Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie organizuje Muzeum Technik Rolniczych. Muzeum prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców ‒ rolnictwa.

Kto był na Gali Techniki Rolniczej na pewno nie żałuje, a my już dziś zapraszamy za rok. Przyszłoroczna Gala będzie jeszcze ciekawsza, ponieważ będzie można  zobaczyć także maszyny które pracują na naszych polach teraz i porównać mechaniczne zabytki z innowacyjnymi rozwiązaniami i techniką rolniczą przyszłości.

Stanisław Leń DODR

Galeria zdjęć