Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Dzień Otwartych Drzwi w Zybiszowie
Zmodyfikowano: 12.06.2017

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Zybiszowie, jak co roku zaprosiła doradców, rolników, przedstawicieli instytucji rolniczych i naukowców na Dzień Otwartych Drzwi.

Tematem wiodącym tegorocznego spotkania, zorganizowanego we wtorek 6 czerwca były rośliny bobowate. Do tej pory w doświadczeniach porejestrowych dominowały zboża, kukurydza i rzepak. Rośnie popularność bobowatych i widać to także w doświadczalnictwie odmianowym. Wynika to z konieczności poprawy bilansu białkowego, po drugie – z ich korzystnego działania na glebę i rośliny następcze, a po trzecie z dążenia do zwiększenia bioróżnorodności. O ochronie i znaczeniu roślin motylkowych mówili Dyrektor COBORU prof. dr hab. Edward Gacek, dr hab. Jacek Twardowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Agnieszka Osiecka z COBORU.

‒ COBORU co roku bada około 1500 odmian roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych, z czego 700 w doświadczeniach PDO. Na Dolnym Śląsku badane są w tej chwili 154 rośliny uprawne – 71 rolniczych, 28 sadowniczych i 55 warzywnych – mówił Dyrektor SDOO w Zybiszowie Marcin Włodarczyk.

Zadaniem Stacji jest prowadzenie doświadczeń odmianowych roślin uprawnych na terenie Dolnego Śląska. Poletka doświadczalne znajdują się w Zybiszowie i Zakładach Doświadczalnych Oceny Odmian w Bukówce, Jeleniej Górze, Krościnie Małej, Naroczycach, Tarnowie i Tomaszowie Bolesławieckim. Na podstawie ich badań powstają listy odmian zalecanych do uprawy na terenie województwa.

‒ Rolnicy potrzebują doświadczalnictwa odmianowego, które ułatwia decyzję o wyborze odmiany dostosowanej do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych – mówi Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Tadeusz Mochalski.

– Jako Izba jesteśmy w Dolnośląskim Zespole Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego już od ponad dziesięciu lat. A jako rolnicy korzystamy z Listy Odmian Zalecanych do uprawy na Dolnym Śląsku.

Z Listy zalecanych odmian korzysta także Wiesław Tkaczuk z Cesarzowic Wrocławskich.

‒ Uprawiam kukurydzę i pszenicę – mówi rolnik – i co roku wysiewam cztery i pół tony kwalifikowanych nasion pszenicy. Rzepaku w tym sezonie nie siałem, po tym, jak wymarzło mi 16 hektarów uprawy. Zamawiam nasiona przez internet.

W tym roku, na liście odmian zalecanych do uprawy na terenie Dolnego Śląska znalazło się 8 odmian rzepaku ozimego, 10 odmian pszenicy ozimej, 5 odmian pszenicy jarej, po cztery odmiany jęczmienia ozimego i jarego, 6 odmian pszenżyta ozimego i trzy – jarego, trzy odmiany żyta ozimego, cztery odmiany owsa, a także 5 odmian ziemniaka wczesnego, dwie – ziemniaka średnio wczesnego i trzy odmiany ziemniaka średnio późnego i późnego.

Red.

Galeria zdjęć