Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Złote Jabłka dla Dolnoślązaków
Zmodyfikowano: 15.07.2013

Właściciele trzech dolnośląskich gospodarstw znaleźli się gronie laureatów XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Rolnik-Farmer Roku”. Maciej Karczewski z Lutyni w gminie Miękinia zwyciężył w kategorii ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo i zdobył statuetkę Złotego Jabłka. Kapituła wyróżniła także Jadwigę i Dariusza Śmichurów z Godzieszowej w gminie Długołęka za hodowlę koni i działalność na rzecz środowiska wiejskiego oraz Władysławę Gil i Wiktora Urbańczyka z Radzimowic w gminie Bolków za działalność na rzecz promowania rolnictwa ekologicznego. Wyróżnieni otrzymali małe statuetki Złotego Jabłka.
W piątek 3 lutego, w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji konkursu, do której zgłoszono około 300 gospodarstw. Wśród 30 finalistów konkursu, zaproszonych na Galę były jeszcze trzy gospodarstwa z Dolnego Śląska ˗ pierwsze, należące do Małgorzaty i Henryka Fitów z Kędzi w gminie Żmigród, drugie – własność Iwony i Krzysztofa Cieślaków ze Smardzowa w gminie Oleśnica, trzecie to zakład doświadczalny Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej w gminie Oława.
Kryterium oceny była między innymi efektywność i dochodowość gospodarowania oraz osiągnięcia wynikające z nowoczesnego gospodarowania, nawet w niesprzyjających warunkach przyrodniczych i rynkowych oraz poszanowanie środowiska. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Polski Klub Rolnik-Farmer Roku. Patronat honorowy sprawują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i JM Rektor Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Maciej Karczewski z Lutyni w gminie Miękinia
Maciej Karczewski należy do drugiego pokolenia sadowników. Od ponad 20 lat uprawą jabłoni zajmuje się także jego ojciec. W „Maciejowym Sadzie” o powierzchni 11,14 ha uprawiane są jabłonie odmian Gala, Jonagold (Rubinstar, Bourekamp, Jonica, Decosta, Supra), Szampion, Golden Delicious, Idared, Mutsu, Szara Reneta, Elstar, Delbarestivale, Early Geneva, Gloster, Fuji, Breburn, Pink Lady. Rejon Dolnego Śląska o specyficznym, łagodnym mikroklimacie umożliwia uprawę odmian ciepłolubnych. Część owoców jest przetwarzana w gospodarstwie – są z nich tłoczone soki metodą „na zimno”, bez dodatku wody, cukru i konserwantów. „Maciejowy Sad” posiada certyfikat Integrowanej Produkcji. We współpracy z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, w gospodarstwie badane są warunki upraw nowych odmian jabłoni.

Jadwiga i Dariusz Śmichura z Godzieszowej w gminie Długołęka
Jadwiga i Dariusz Śmichurowie od 30 lat zajmują się hodowlą koni śląskich, która jest głównym kierunkiem w 38-hektarowym gospodarstwie. 11 klaczy objęto programem ochrony ras rodzimych. Poza hodowlą, Dariusz Śmichura prowadzi hotel dla koni, trenuje zwierzęta do pracy w zaprzęgu oraz pracy w Straży Miejskiej i Policji. Konie ze stajni Bonza brały udział w przedstawieniach Opery Wrocławskiej i produkcjach filmowych. W gospodarstwie organizowane są praktyki dla studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i uczniów z Techników Hodowli Koni. We współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu i Uniwersytetem Przyrodniczym prowadzone są szkolenia dla rolników i studentów oraz realizowane prace magisterskie.

Władysława Gil i Wiktor Urbańczyk z Radzimowic w gminie Bolków
Prowadzą 127-hektarowe gospodarstwo ekologiczne, w większości są to łąki objęte Programem rolnośrodowiskowym. Na 2,5 ha uprawiany jest orkisz. To także gospodarstwo agroturystyczne, gdzie organizowane są pokazy przetwarzania mąki orkiszowej i wypieku chleba oraz degustacje produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami w gospodarstwach ekologicznych.

Rolników zainteresowanych udziałem w XIX edycji konkursu zapraszamy do Powiatowych Zespołów Doradców

źródło: XVIII edycja ˗ Ogólnopolski Konkurs Rolnik –Farmer Roku
Dorota Ziobro DODR we Wrocławiu

Galeria zdjęć