Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Uprawa truskawek
Zmodyfikowano: 15.07.2013

Plantacja truskawek powinna być pielęgnowana od momentu posadzenia aż do zakończenia zbiorów w ostatnim roku jej użytkowania. W celu wyboru skutecznej metody uprawy, w poniedziałek 16 kwietnia w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyło się szkolenie „Uprawa truskawek”. Wzięło w nim udział około pięćdziesięciu doradców i rolników z terenu Dolnego Śląska.
Zwykle największe problemy sprawiają chwasty, które zagłuszają truskawki i znacznie zmniejszają ich plony. Na mniejszych plantacjach trzeba walczyć z nimi ręcznie, na większych można stosować herbicydy. Często stosuje się również ściółkowanie plantacji włókniną lub czarną folią w rzędach i zwalczanie chwastów tylko w międzyrzędziach.
Na wstępie, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowym spojrzeniem na zwalczanie chorób w uprawie truskawek i malin zaprezentowanym przez doc. dr hab. Annę Bielenin z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Następnie swoją ofertę przedstawili Robert Łukasiewicz z Bayer Crop Science, Warszawa, Stanisław Jamrozik z firmy Bioconcept-Gardenia, Roztocze, Henryk Wilczyński z Yara Poland Sp. z o.o., Szczecin Daniel Płuciennik z Agrimpex Sp. z o.o., Jarosław.
Prelegenci omawiali nowości oraz przypominali o sprawdzonych produktach reprezentowanych przez siebie firm m.in. do ochrony truskawek przed agrofagami, zastosowanie agrowłókniny i folii w uprawach przyśpieszonych, nawozowe zalecenia w uprawie truskawek i malin, a także metody uprawy truskawek deserowych i przemysłowych.
Podczas trwania seminarium, uczestnicy zadawali wiele pytań.

Marta Gardyna-Ciosek DODR we Wrocławiu

 

Galeria zdjęć