Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

XIV Święto Sadów w Wierzchowicach
Zmodyfikowano: 09.07.2013

Przejeżdżający przez Wierzchowice w powiecie milickim, w niedzielę 25 września, nie mieli wątpliwości, że trwają tu owocowe dożynki. Wzrok przyciągały witacze umieszczone przy drogach prowadzących do wsi, a skoczne melodie zachęcały do spaceru pomiędzy charakterystycznymi dla Święta Sadów stoiskami, pełnymi tegorocznych jabłek i gruszek różnych odmian.
Organizatorami już czternastego Święta Wierzchowickich Sadów byli sadownicy z gminy Krośnice, Urząd Gminy w Krośnicach, Gminny Zespół Kultury i Bibliotek w Krośnicach, Zespół Szkół i Przedszkoli w Krośnicach oraz sołectwo Wierzchowice. Oficjalnego otwarcia dokonali starostowie dożynek - Zdzisław i Joanna Jasięgowie.
O zainteresowaniu imprezą może świadczyć choćby liczba kupujących. Jabłka i gruszki szybko znikały w podręcznych siatkach i koszykach. Oprócz tego można było zaopatrzyć się m.in. w orzechy włoskie i laskowe, miody, dżemy i soki, pieczywo, drzewka i krzewy ozdobne, wyroby z loomu, czyli naturalnego surowca uzyskanego z szarego papieru i wikliny oraz stroiki kuchenne z suszonych roślin z certyfikatem „Dolina Baryczy poleca”. W punkcie informacyjnym DODR we Wrocławiu każdy mógł uzyskać odpowiedź na zadawane pytania oraz zaopatrzyć się w materiały informacyjne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nasze publikacje zawierające przepisy na potraw z ryb, królika oraz z warzyw. Nie brakowało także chętnych do uzyskania informacji dotyczących rolnictwa i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Wyrazistym muzycznym akcentem był występ dwóch rodzimych zespołów – „Pierstniczan” z Pierstnicy i „Ballady” z Bukowic, z programem słowno muzycznym wystąpili także uczniowie Zespołu Szkół i Przedszkoli w Krośnicach.
Popularnością cieszyły się ciasta upieczone przez panie z Wierzchowic, wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, czy smakołyki z grilla. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano stragany z zabawkami, przejażdżki bryczką, czy dmuchany zamek.

 

Zygmunt Grajczak PZD Milicz
 

Galeria zdjęć