Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Dożynki powiatu lwóweckiego we Wleniu
Zmodyfikowano: 09.07.2013

Uroczystą mszą świętą, celebrowaną przez ks. prof. Stanisława Araszczuka, w samo południe, w niedzielę 25 września, na rynku we Wleniu rozpoczęło się Święto Plonów z udziałem rolników z gmin Lubomierz, Lwówek Śl., Gryfów Śl., Mirsk oraz Wleń. Tradycyjny korowód dożynkowy prowadzili gospodarze Anetta Nalepko z Tarczyna oraz Kazimierz Pietruszka z Nielestna. Zgodnie z tradycją, dożynkowymi bochnami chleba częstowali także Starosta Powiatu Lwóweckiego Józef Stanisław Mrówka oraz burmistrz Wlenia Bogdan Mościcki. Dożynki były okazją do wręczenia odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” nadanej przez Ministra Rolnictwa Genowefie Mazurek z Marczowa, Tadeuszowi Berejowi ze Strzyżowca, Andrzejowi Paliwodzie z Bełczyny, Leonowi Czernatowiczowi z Wlenia oraz Tadeuszowi Kubikowi z Bystrzycy.
W programie dożynek nie zabrakło wleńskiego lotu gołębi pocztowych oraz prezentacji ludowych i dziecięcych zespołów. Komisja konkursowa najwyżej oceniła wieńce dożynkowe z Pławnej Dolnej, Milęcic w gminie Lubomierz oraz Bystrzycy w gminie Wleń. Zagrali „Skauci” z Nielestna oraz zespół „Comentic”. Dodatkową atrakcją były pokazy tradycyjnych, a często zanikających zawodów, sprzętów i kulinariów związanych z wsią, jak garncarstwo, wikliniarstwo, tkactwo, stare instrumenty drewniane, stoiska z wiejskim jadłem czy wystawy sprzętu rolniczego.
Dużym zainteresowaniem rolników cieszyło się stoisko Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie udzielano porad oraz rozdawano ulotki i broszury, oraz stoiska wystawców.

 

Andrzej Larek PZD Lwówek Śl.

Galeria zdjęć