Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Dożynki w Starych Bogaczowicach
Zmodyfikowano: 09.07.2013

W dniu 11.09.2010 r. odbyły się dożynki wiejskie w Starych Bogaczowicach.
Święto plonów obchodzili rolnicy ze Starych Bogaczowic i Chwaliszowa. Dożynki zorganizowały Rady Sołeckie ze Starych Bogaczowic i Chwaliszowa z sołtysami: Eugeniuszem Rajcą i Arkadiuszem Karczmarzem na czele. W przeddzień i w dniu dożynek zamieszania na wsiach było sporo, ponieważ ogłoszono konkurs na najpiękniejszą dekorację dożynkową przed posesjami. Uroczystość dożynkową zlokalizowano na stadionie w Starych Bogaczowicach. Zorganizowano tutaj kuchnię polową, zabezpieczono namioty na potrzeby ekspozycji ciast, prac rękodzielniczych, kiermaszu dożynkowego. Wieniec dożynkowy dostarczono udekorowanym ciągnikiem, który poprzedzał korowód sprzętu rolniczego i Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród sprzętu znalazły się ciągniki z okresu powojennego do najnowocześniejszego. Świętowanie rozpoczęto uroczystą dziękczynną mszą świętą. Społeczność rolniczą reprezentowali starostowie: Bogumiła Syc z Chwaliszowa Bogusław Uchmanowicz ze Starych Bogaczowic. Obecni byli przedstawiciele władz Gminy Stare Bogaczowice i samorządu rolniczego. W programie zaplanowano wiele atrakcji. Przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy dożynkowe organizowane przez DODR PZD Wałbrzych i Radę Sołecką w Starych Bogaczowicach:
„Tradycyjne wypieki domowe - ciasta z owocami”
Laureaci:
I miejsce - Bogumiła Syc z Chwaliszowa
II miejsce - Jolanta Czernecka z Chwaliszowa
III miejsce - Danuta Olejnik ze Starych Bogaczowic
Nagrodę publiczności otrzymała pani Kępińska ze Starych Bogaczowic
Ciasta po konkursie zostały sprzedane.
IV Florystyczny konkurs „Dary ziemi”
Laureaci:
Agnieszka Selent ze Starych Bogaczowic
Radosława Świteńka ze Starych Bogaczowic
Wielką atrakcją były konkursy rodzinne, akcja gaszenia pożaru, przewozy dzieci i młodzieży na balach słomy. Wspaniałą oprawę dożynkową stanowiła wystawa VII Powiatowy Przegląd Dzieł Twórców Ludowych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starych Bogaczowicach i DODR we Wrocławiu PZD w Wałbrzychu.
Nagrody w konkursach fundowali: Rada Gminy, Rada Sołecka, DIR, sponsorzy. Dożynkom towarzyszyły liczne występy zespołów artystycznych. Wiejska kuchnia polowa serwowała tradycyjne zakąski.

 

Danuta Węglowska
Jadwiga Kamińska
PZD Wałbrzych

Galeria zdjęć