Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

II Powiatowy Kiermasz Ekologiczny
Zmodyfikowano: 09.07.2013

W dniu 4.09.2010 r. odbył się II Powiatowy Kiermasz Ekologiczny, zorganizowany przy dożynkach gminnych w Marciszowie, przez Powiatowy Zespół Doradców w Kamiennej Górze. Na stoiskach swoją żywność ekologiczną prezentowali i sprzedawali rolnicy ekologiczni , a wyroby rękodzielnicze lokalni wytwórcy. Pan Marcin Makaś, artysta plastyk, przeprowadzał dla dzieci pokazy lepienia z gliny.
Podczas kiermaszu został przeprowadzony konkurs na najsmaczniejszą potrawę z produktów ekologicznych. Brały w nim udział rolniczki, panie z koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenie. Przygotowano wiele smakowitych potraw i nie lada kłopot miała komisja konkursowa oceniająca potrawy według kilku kryteriów. Zwyciężyły potrawy przygotowane przez Panią Lucynę Kociołek ze Starej Białki. A były to: zupa dyniowa, „chleb każdej gospodyni”, zapiekanka ziemniaczana, łazanki z kiszoną kapustą oraz naleśniki z kaszą gryczaną i grzybami. Oceniany był zarówno pomysł na zdrową, ekologiczną potrawę, jak i smakowitość oraz sposób zaprezentowania potrawy i jej podania. Ciekawymi zarówno pod względem wyglądu, jak i smaku okazały się czerembuki Pani Anny Sikory z Pastewnika. Jest to oryginalna potrawa, przypominająca pierożki, pochodząca z Gruzji. Przepis na jej wykonanie Pani Ania pozostawiła w tajemnicy. Pani Ania przygotowała również inne smakowitości, za które otrzymała II miejsce. Wszystkie potrawy była przemyślnie wykonane, ozdobione i przede wszystkim smaczne, dlatego komisja konkursowa pod kierownictwem Pani Iwony Krawczyk i przy wsparciu Pani Marioli Gołąb Jaworskiej i Pana Roberta Wagnera przyznała aż 4 równorzędne IV miejsca. Zostały przeprowadzone jeszcze dwa konkursy: na BeZabawkę oraz RękoEkodzieło.
W konkursie na BeZabawkę, czyli zabawkę wykonaną z odpadów, wygrała „mata dla niemowlaka” zrobiona przez Dom Opieki Społecznej z Szarocina.
Najlepszym RękoEkodziełem okazała się praca Pani Marii Pękali przedstawiająca wystrój starodawnej kuchni. Dożynki w Marciszowie uświetniały występu zespołów ludowych oraz występ lokalnego barda z Nagórnika, Pana Szczepana Napory.

Galeria zdjęć