Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Ogłoszenia

Żniwa na Dolnym Śląsku - stan na 21 sierpnia 2014 r.
Zmodyfikowano: 25.08.2014

Żniwa na Dolnym Śląsku dobiegają końca. Rolnicy skosili ponad 85% powierzchni zbóż. Zakończono już zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku (zebrano ziarno z ponad 99% powierzchni). Najwięcej nieskoszonej powierzchni zbóż pozostało makroregionach wałbrzyskim i jeleniogórskim – ok. 25%. W makroregionach wrocławskim i legnickim żniwa się praktycznie zakończyły, na polu pozostało jedynie ok. 9% zbóż, zebrano prawie 100% rzepaku.

Według danych zbieranych przez doradców z PZD średni plon zbóż na obecnym etapie obserwacji wynosi 50,86 dt/ha i jest wyższy o około 6 dt/ha od ubiegłororocznego. Lepiej aniżeli w ubiegłym roku plonują wszystkie zboża. Największym wzrostem plonu charakteryzuje się pszenica ozima ‒ szacowany plon to 57,25 dt/ha (wzrost o 15%). Średnie plony rzepaku szacuje się na około 36,78 dt/ha (w ubiegłym roku było to 31,38 dt/ha).

 

Nadal utrzymują się są niskie ceny skupu. Tak, jak przed tygodniem, maksymalna cena skupu rzepaku wynosi 1300 zł netto za tonę, a cena minimalna to 1093 zł netto za tonę. Minimalne ceny skupu jęczmienia konsumpcyjnego i paszowego utrzymują się na stałym poziomie w porównaniu z poprzednim tygodniem i wynoszą odpowiednio 440 zł i 400 zł/t. Najczęściej oferowana cena jęczmienia konsumpcyjnego wynosi 500 zł/t (bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia). Przeciętne ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej i paszowej na Dolnym Śląsku są w tym roku zbliżone do cen ubiegłorocznych z tego samego okresu. Cena najczęściej oferowana wynosi 600 zł/t dla pszenicy konsumpcyjnej (taka sama jak rok temu). Maksymalna cena pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 3% od ubiegłego tygodnia, cena pszenicy paszowej nie zmieniła się. Cena najczęściej oferowana za pszenicę paszową to 520 zł/t (o 20 zł więcej niż przed tygodniem) , nie zmieniła się cena skupu pszenżyta i tak, jak przed tygodniem minimalna cena to 400 zł/t, a najczęściej oferowana ‒ 500 zł netto za tonę.

 

Przeczytaj całość