Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Krystyna i Maciej Wacławik – miejscowość: Bożków, gm. Nowa Ruda, powiat kłodzki

Kandydaci do tytułu Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2009 - Rolnicy

Krystyna i Maciej Wacławik – miejscowość: Bożków, gm. Nowa Ruda, powiat kłodzki

Charakterystyka gospodarstwa – ogółem ok. 83 ha UR. Gospodarstwo specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i młodego bydła rzeźnego rasy Holsztyńsko-Fryzyjskiej odmiany Czarno-białej i Czerwono-białej. Stado liczy 74 szt. w tym 44 krowy mleczne. Głównym kierunkiem produkcji roślinnej w gospodarstwie jest uprawa zbóż, rzepaku oraz roślin paszowych. Uzyskiwane średnie plony wynoszą: ok. 80 q/ha pszenicy, 60 dt/ha jęczmienia jarego, 50 dt/ha mieszanki zbożowej oraz 38 q/ha rzepaku oz. Obora znajduje się pod kontrolą użytkowości. Za 2008 rok uzyskano średnią wydajność mleka na poz. 7031 kg, tłuszcz = białko 541 kg w tym: tłuszcz 311 kg /4,42%, białko 230 kg /3,27%. Sprzedaż mleka w roku kwotowym 2008/2009 wynosiła 276.132 kg. Roczna sprzedaż żywca wyniosła 10.800 kg. Budynki produkcyjne są bardzo funkcjonalnie urządzone i dostosowane do profilu produkcji. Obiekty inwentarskie spełniają wszelkie wymagane przepisami normy utrzymywania zwierząt gospodarskich a gospodarstwo wymogi wzajemnej zgodności.


Osiągnięcia
Gospodarstwo Państwa Wacławik od szeregu lat znajduje się w czołówce gospodarstw mleczarskich Dolnego Śląska. Rolnik odznaczony został w 2003 i 2006 „Zasłużony dla Spółdzielni Mleczarskiej a w 2004 r. odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa”.

W opinii Kierownika PZD w Kłodzku obejście gospodarstwa jest estetycznie zagospodarowane, panuje tu ład i porządek. Gospodarstwo spełnia wymogi BHP oraz przepisów przeciwpożarowych w rolnictwie. Ściśle współpracuje z PZD Kłodzko, jest obiektem licznych wycieczek szkoleniowych. Sytuacja ekonomiczna gospodarstwa jest dobra i pozwala na korzystanie z funduszy unijnych na modernizację gospodarstwa.

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 09.07.2013