Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne 2014

„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

 

Rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu "Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne 2014"

 

W celu wytypowania i wypromowania najlepszych gospodarstw agroturystycznych, co roku realizowany jest wojewódzki konkurs na Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne.

Organizatorami konkursu są:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
  • Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

 

Konkurs ma na celu wskazywanie agroturystyki jako komplementarnej działalności w gospodarstwie rolnym przynoszącej dodatkowy dochód, promocję gospodarstw agroturystycznych ora podnoszenie standardu świadczonych usług w zakresie turystyki wiejskiej.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 16 gospodarstw, z których komisja konkursowa wyłoniła pięciu wojewódzkich laureatów.

Gospodarstwa uczestniczące w konkursie zostały ocenione pod kątem funkcjonalności i atrakcyjności gospodarstwa, jakości świadczonych usług, ciekawej oferty kulinarnej, poczynionych w gospodarstwie inwestycji oraz ekologicznych rozwiązań technicznych.

Uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników odbyło się w dniu 25 listopada 2014 r., podczas VIII Dolnośląskiego Forum Agroturystycznego zorganizowanego w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Konkurs realizowany był w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, na lata 2007-2013 dla województwa dolnośląskiego ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

NAGRODZONE GOSPODARSTWA:

  • I miejsce

Rodzina Państwa Bogdańskich
GOŚCINIEC – NOWA WIOSKA
Nowa Wieś 155, Dziećmorowice
58-308 Wałbrzych
Góry Sowie

Gospodarstwo położone jest w Górach Sowich, z dala od zgiełku miasta a zarazem w niewielkiej odległości od atrakcji turystycznych regionu. W sąsiedztwie gospodarstwa znajduje się las, więc jest to idealne miejsce do odpoczynku na łonie natury. Do dyspozycji gości jest 16 przytulnych pokoi z łazienkami. Każdy z pokoi jest inny i wyposażony w ręcznie malowane meble, wygodne łóżka, telewizor oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Dla gości gospodarze przygotowali rowery, drobny sprzęt sportowy, małe boisko, a dla dzieci plac zabaw i Wyspę Skarbów Gór Sowich – płucznię skał i minerałów.

Na terenie obiektu znajduje się zarybiony staw z możliwością wędkowania oraz miejsce na grilla i ognisko, a także sauna i jacuzzi.

Ponadto właściciele gospodarstwa oferują swoim gościom pokazy tłoczenia oleju „na zimno”. Gospodarze założyli Stowarzyszenie Rozwoju i Wspierania Wsi „Ecoeurowieś” i prowadzą programy dla młodzieży europejskiej.

Na terenie obiektu znajdują się trzy sale dla gości oraz restauracja.
 

  • II miejsce

Jagna Jankowska
DOM GOŚCINNY PRZYDĘBIE
Wolimierz 58
59-814 Pobiedna
Pogórze Izerskie

Gospodarstwo agroturystyczne Przydębie znajduje się w rozległej wsi Wolimierz, ze wspaniałym widokiem na Góry Izerskie. Jest to odnowiony budynek starego zajazdu z nietuzinkowym wystrojem wnętrz. To idealne miejsce dla osób szukających wytchnienia i chcących zregenerować swoje siły.

Do dyspozycji gości jest 5 oryginalnie urządzonych pokoi wyposażonych w sprzęty i przedmioty dekoracyjne zaprojektowane i wykonane w przyległej pracowni rękodzieła. Goście mogą korzystać z w pełni wyposażonej kuchni, jadalni, dużego pokoju dziennego z kominkiem oraz sauny i wanny spa. W gospodarstwie odbywają się warsztaty fotograficzne, taneczne, zajęcia jogi oraz warsztaty ceramiczne.

Przy Przydębiu działa Galeria Wolimierz 58 oraz pracownia metalu, szkła i tkaniny, gdzie można obejrzeć, kupić lub zamówić kute łóżka, meble, lampy, świeczniki, szkło artystyczne, patchworki, narzuty i ubiory artystyczne.

Właściciele dostosowują ofertę żywieniową do potrzeb swoich gości. Do przygotowania potraw wykorzystują między innymi owoce i warzywa z własnego ogrodu i sadu.

 

  • III miejsce

Anna Gołgowska-Macałek
FURMANKA
Nowy Gierałtów 5D
57-550 Stronie Śląskie
Masyw Śnieżnika

Gospodarstwo położone jest w malowniczym i spokojnym miejscu, pod Przełęczą Gierałtowską. Jest to nowo wybudowany obiekt przy którym znajduje się stajnia, kryta ujeżdżalnia, piaszczysty plac do jazdy konnej oraz pastwiska. Do dyspozycji gości oddanych jest 5 pokoi umeblowanych w naturalne sosnowe meble. W każdym pokoju znajduje się łazienka, telewizor i bezprzewodowy dostęp do internetu. Pokoje urządzone są w różnych tonacjach kolorystycznych – w stylu wiejskim. Dwa pokoje przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Goście mogą korzystać z sali kominkowej, dwóch miejsc na ognisko, a dzieci z placu zabaw. Atrakcją gospodarstwa jest również możliwość nauki jazdy konnej, warsztaty jeździeckie oraz nauka tańca orientalnego. Właściciele oferują swoim gościom smaczne regionalne posiłki. FurmAnka to idealne miejsce dla wszystkich miłośników przyrody ceniących sobie ciszę, spokój dobrą energię oraz aktywny wypoczynek.

 

  • Wyróżnienie

Anna Zdanowicz
DWA DĘBY
Stara Białka 22
58-420 Lubawka
Góry Kamienne i Wałbrzyskie

Gospodarstwo Dwa Dęby położone jest z dala od zgiełku i hałasu miasta we wsi Stara Białka, blisko granicy z Czechami. Dom usytuowany jest między dwoma ponad 100-letnimi dębami. Dla gości jest przygotowanych 5 w pełni urządzonych pokoi z łazienkami. Dodatkowo gospodarze wyremontowali starą stodołę, w której oddali do użytku 13 pokoi w wiejskim klimacie wyposażonych w łazienki. Przy gospodarstwie funkcjonuje również karczma wiejska z piecem chlebowym. Do dyspozycji gości jest sala z kominkiem, ogród i plac zabaw dla dzieci. Gospodyni jest przewodnikiem lokalnym i chętnie opowiada turystom o regionie.

Od 2005 roku gospodarstwo posiada certyfikat ekologiczny. Właściciele serwują swoim gościom smaczne posiłki z wykorzystaniem produktów z własnego gospodarstwa (mięso i jaja kurze oraz gęsie). Turyści przebywający na wypoczynku w gospodarstwie mogą spróbować także wyrobów mięsnych prosto z przydomowej wędzarni.

 

  • Wyróżnienie

Joanna i Piotr Wrońscy
RÓŻANE WZGÓRZE
Owiesno 30
58-262 Owiesno
Wzgórza Strzelińsko-Niemczańskie

Gospodarstwo Agroturystyczne Różane Wzgórze to idealne miejsce dla osób poszukujących wypoczynku w ciszy i spokoju zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Goście mają do dyspozycji 3 przestronne rodzinne pokoje, doskonale wyposażony aneks kuchenny oraz jadalnię z wyjściem na ogród. Wszystkie pokoje są usytuowane na parterze i posiadają łazienki z prysznicami. Goście mogą korzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu.

Dla turystów zostało przygotowane miejsce biesiadne do grillowania, piękny ogród a także plac zabaw dla dzieci. Właściciele gospodarstwa organizują dla swoich gości imprezy biesiadne oraz wypożyczają rowery i umożliwiają wędkowanie na terenie wydzierżawionego stawu hodowlanego.

Gospodyni serwuje gościom smaczne posiłki, które przygotowuje m.in. z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa (jaja, mięso drobiowe i królicze, owoce, warzywa). Specjalnością kuchni jest wielowarstwowa zapiekanka przygotowywana w żeliwnym garnku na ognisku oraz różnego rodzaju ciasta.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Zmodyfikowano: 04.12.2014