Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Katarzyna i Tomasz Grochowscy

Katarzyna i Tomasz GROCHOWSCY, Radków, powiat kłodzki

Prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 24 ha położone w gminie Radków, które specjalizuje się w szkółkarstwie roślin ozdobnych. W szkółce uprawne są: trawy ozdobne na pow. 0,50 ha, byliny na pow. 0,40 ha, krzewy liściaste na pow. 1 ha oraz iglaste na pow. 1,50 ha. Prowadzona jest na pow. 630 m2 również produkcja roślin ozdobnych pod osłonami. Na pozostałym areale gruntów ornych uprawiane są zboża i rzepak.

Jest to gospodarstwo rodzinne, część rolnicza prowadzona jest przez brata i ojca Pani Katarzyny. Gospodarstwo wyposażone jest w zestaw narzędzi rolniczych niezbędnych do wykonywania wszystkich zabiegów agrotechnicznych.

Państwo Katarzyna i Tomasz Grochowscy po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na kierunku Architektura Krajobrazu, pomimo propozycji pracy nie pozostali we Wrocławiu tylko postanowili wrócić do Radkowa. Tomasza wrocławianina od urodzenia zauroczył wielki stary dom wiejski z widokiem na Góry Stołowe. Od 2002 roku zaczęli realizować swój pomysł na założenie własnej szkółki roślin ozdobnych oraz ogrodu w stylu angielskim. Ogród dzisiaj zajmuje powierzchnię 1 ha i pełni funkcję bazy dydaktycznej dla przybywających do gospodarstwa klientów.

Ogród traw liczy ponad 300 gatunków i odmian. Najwięcej, bo około 120 odmian jest miskantów.
W szkółce na stałe pracują cztery osoby oraz sezonowo pomaga rodzina. Szkółka roślin ozdobnych z Radkowa ma stałą współpracę z  Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jego Filią Arboretum w Wojsławicach. Pan Tomasz jest autorem licznych artykułów o ogrodach. Prowadzi wykłady w Arboretum w Wojsławicach oraz Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Do niewątpliwych osiągnięć należy zaliczyć wyprodukowanie własnych odmian roślin ozdobnych, w tym 4 odmian traw takich jak: rozplenica japońska, Little Boy, Medicum Boy, Big Boy. Gospodarstwo Państwa Grochowskich było prezentowane w programie TVN „Maja w ogrodzie”.

W opinii Kierownika PZD w Kłodzku, z którym gospodarstwo współpracuje, to rodzinne gospodarstwo rolne ze szkółkarstwem roślin ozdobnych, która jest pasją i sposobem na życie, jest świetnym przykładem, jak młodzi ludzie mogą znaleźć swoje miejsce. Jest to jedyna szkółka roślin ozdobnych na terenie powiatu kłodzkiego, która oprócz produkcji pokazuje możliwości zagospodarowania ogrodów przydomowych i wykorzystania roślin ozdobnych. Ogród pełni funkcje dydaktyczne dla klientów oraz dla szkół i zainteresowanych instytucji. Gospodarstwo jest w bardzo dobrej kondycji finansowej a jego różnorodna produkcja w zakresie roślin ozdobnych jest bezkonkurencyjna.

Gospodarstwo wyróżnia się pozytywnie na tle innych gospodarstw z terenu gminy Radków a także powiatu kłodzkiego pod względem estetyki obiektów i zabudowań gospodarczych. Właściciele wykazują dużą dbałość o otoczenie swojego gospodarstwa. W planach jest powiększenie ogrodów do pow. 3 ha i utworzenie ogrodów angielskich. Z aktualną ofertą roślin ozdobnych, skalą i zakresem przedsięwzięcia można się zapoznać na stronie internetowej http://szkolka-grochowscy.pl.

Zmodyfikowano: 12.07.2016