Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Artur i Grażyna Nicpoń

Artur i Grażyna NICPOŃ, Gaszowice w gm. Syców, powiat oleśnicki

Artur Nicpoń wraz z małżonką prowadzą od 1997 roku gospodarstwo rolne specjalizujące się:
w hodowli koni arabskich czystej krwi, produkcji roślinnej oraz agroturystyce pod nazwą Folwark Lesieniec. Gospodarują na powierzchni 120 ha gruntów własnych, w tym 55 ha stanowi las posadzony w ramach planu zalesiania z dofinansowanie w ramach PROW 2004-2006 oraz PROW 2007-2014.

Obecnie stadnina liczy 10 koni. Przez lata konie wyhodowane przez pana Artura Nicponia zdobywały liczne nagrody np.: Derby Koni Arabskich 2004, nagroda Kuheilana, nagroda Skowronka, nagroda Michałowa. Biorą również udział w przeróżnych pokazach m.in. Święto Konia w Siedlcu Trzebnickim.

Na 44 ha gruntów ornych uprawia się pszenicę, rzepak oraz kukurydzę. Średnie uzyskiwane plony dla pszenicy wynoszą – 55-60 dt, rzepaku - 35-43 dt, kukurydzy – 90-120 dt.

Gospodarstwo świadczy usługi turystyczne a w szczególności organizacją imprez plenerowych, integracyjnych, sportowych i zielonych szkół. W gospodarstwie na potrzeby własne prowadzona jest również produkcja piwa i wina. Znajdziemy tu również zarybione karpiem stawy o pow. 6 ha oraz powstające łowisko komercyjne „No Kill”, czyli łowienie ryb bez zabijania.

Warunki utrzymania zwierząt spełniają wymogi wzajemnej zgodności obejmujące dobrostan zwierząt. Konie utrzymywane są w stajni z 1911 roku, remontowanej w latach 2001 oraz 2012 wraz z dużym wybiegiem i 15 ha łąk i pastwisk. W gospodarstwie znajdują się również inne zabytkowe budynki jak: stodoła z przełomu XIX/XX wieku – odremontowana w latach 2001-2012, dom, brak widocznej daty, ale widoczna jest technika budowy trzciny klejonej gliną. Wszystkie budynki, które znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków zostały wyremontowane.

Gospodarstwo uzyskuje dochodowość z produkcji roślinnej, sprzedaży koni arabskich oraz agroturystyki. Rolnicy dbają o estetykę obejścia. W planach jest dalsze rozwijanie działalności agroturystycznej, jak i produkcji roślinnej.

Z ofertą świadczonych usług można się zapoznać na stronie http://www.lesieniec.pl

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 29.07.2016