Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Janusz i Jolanta Sroka

Janusz i Jolanta Sroka zam. Pyskowice, gm. Złotoryja, powiat złotoryjski

Prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 55 ha, z czego 10 ha stanowi dzierżawa. Prowadzona w gospodarstwie produkcja roślinna jest tradycyjnie połączona z chowem trzody chlewnej. Głównymi uprawami są pszenica ozima, rzepak oraz buraki cukrowe. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii produkcji uzyskiwane są wysokie plony, która wynoszą odpowiednio: dla pszenicy 65 dt/ha, rzepaku 40 t/ha, i buraków cukrowych 70 dt/ha. W gospodarstwie utrzymywane są 3 maciory. Od jednej maciory uzyskuje się średnio rocznie 19,26 szt. prosiąt. Uzyskiwane wydajności zapewniają uzyskiwanie dochodu z działalności rolniczej.

Korzystając z dostępnych funduszy z UE w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW na lata 2007-2013 rolnicy unowocześnili park maszynowy gospodarstwa. Dzięki temu gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i wyposażone w nowoczesne i bezpieczne maszyny i narzędzia rolnicze. Zakupiony został nowoczesny ciągnik rolniczy, przyczepa oraz opryskiwacz polowy.

Rolnicy cały czas inwestują w gospodarstwo, dbają również o ekologię. W 2013 roku zainstalowane zostały panele solarne służące do podgrzewania wody. Obecnie kończą budowę wiaty na maszyny rolnicze, aby wszystkie maszyny mogły być przechowywane pod zadaszeniem.

Państwo Sroka czynnie działają w Stowarzyszeniu Odnowy Wsi Pyskowice, które planuje wspólnie z Gminą Złotoryja odnowienie infrastruktury sportowej we wsi. Biorą również udział w wystawach i konkursach promujących dziedzictwo kulinarne i kulturowe.

Obejście gospodarstw jest funkcjonalnie i estetycznie urządzone. Na terenie zagrody zawsze panuje ład i porządek. W zagrodzie wydzielono część rekreacyjną zlokalizowaną w bardzo ładnie urządzonym ogrodem.

 

 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 12.07.2014