Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

BLUE RIVER

BLUE RIVER Tulce, gm. Wąsosz, powiat górowski

Gospodarstwo sadownicze należące do Neila Simonds’a specjalizuje się w produkcji owoców borówki amerykańskiej. Gospodarstwo wchodzi w skład Spółki kapitałowe BLUE RIVER Sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach.

Plantację borówki, liczącą obecnie 45 ha zakładano od 2010 roku. Na wybór miejsca do założenia plantacji na terenie gminy Wąsosz, wpływ miały przede wszystkim korzystne warunki klimatyczno-glebowe spełniające wysokie wymagania krzewów borówki oraz ekologiczny charakter Doliny Baryczy. Nie bez znaczenia jest również możliwość pozyskania pracowników sezonowych.

Przy zakładaniu plantacji dobierano odmiany w taki sposób, aby maksymalnie wydłużyć okres zbioru, który trwa od czerwca do końca września. Jest to nowoczesna plantacja, gwarantująca wszystkim krzewom dostarczenie wody bezpośrednio do systemu korzeniowego za pomocą nawadniania kropelkowego.

Dodatkowo 5 ha borówki w celu przyśpieszenia wegetacji, ochrony przed gradem i przymrozkami zostało przykrytych tunelami foliowymi. 

Od początku rozpoczęcia produkcji główny nacisk kładziony jest, na jakość produkowanych owoców, czego potwierdzeniem są uzyskane certyfikaty GLOBALGAP ora TESCO NURTURE, umożliwiające sprzedaż owoców borówki na wymagających rynkach europejskich.

Podczas zbiorów na plantacji pracuje ponad 200 osób Gospodarstwo ściśle współpracuje z Urzędem Pracy w temacie łagodzenia wysokiego bezrobocia na terenie powiatu górowskiego.

Spółka BLUE RIVER ma w planach na najbliższy rok wybudowanie w gminie Wąsosz pakowalni i sortowni owoców borówki. Inwestycje te wpłyną na poprawę możliwości szybkiego przygotowania partii owoców do handlu oraz przyczynią się do zwiększenia zatrudnienia w powiecie górowskim.

 

 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 12.07.2014