Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

2018-42 Świnobród

Data publikacji: 15.10.2018

Roślina: Kukurydza

Stan uprawy dla miejscowości Świnobród.                                                                        

Rośliny nie są porażone przez choroby, występują oznaki braku wody. Na większości plantacji rośliny są już zaschnięte, już około 80% plantacji jest wykoszona. W minionym tygodniu wystąpiły wahania temperatury od 80C do 220C, wilgotność powietrza mieściła się w przedziale od 32% do 78%. W minionym tygodniu spadł deszcz, suma opadów 0 mm. Punkt rosy mieścił się w granicach od 6 do 9 C.

Faza rozwojowa na obecną chwilę to 78-86 BBCH. Zaczynają się zbiory kukurydzy na ziarno (ziarno po skoszeniu ma wilgotność około 20%, wymaga tylko dosuszenia).

 

Data publikacji: 15.10.2018

Roślina: Burak cukrowy

Stan uprawy dla miejscowości : Świnobród

 Burak cukrowy jest w dobrej kondycji, występuje porażenie przez chwościka. Plantacje  są zachwaszczone, opryski były zastosowane w porę, lecz w wyniku suszy środki przestały działać i odrastały chwasty. Na plantacjach występują objawy braku wody , buraki mają słaby wzrost zwłaszcza na słabszych stanowiskach.

Temperatura przez ubiegły tydzień mieściła się w przedziale od 80C do 22oC. Wilgotność względna powietrza mieściła się w przedziale od 32% do 78%. W minionym tygodniu nie wystąpiły opady deszczu. Punkt rosy mieścił się w granicach od 6 do 9 C. Z uzyskanych informacji wynika, że plon pokryje się z zaplanowaną ilością dostawy.

Zagrożenia:

W ubiegłym tygodniu wystąpiło ryzyko wystąpienia infekcji chwościkiem, lecz walka w tej chwili z chwościkiem może spowodować obniżenie ilości cukru w korzeniu. Chwościk powoduje zasychanie liści, najczęściej pojawiają się okrągłe plamki, które zasychają. Chwościk buraka pojawia się najczęściej po deszczu, wtedy występuje największe ryzyko infekcji. Gdy pojawi się choroba na liściach zaschnięte liście już nie zregenerują się i zostaną do końca okresu wegetacji. Pamiętajmy o szybkim reagowaniu po zauważeniu pierwszych objawów choroby, cały plon cukru zbiera się w okresie letnim w liściach, na jesień cukier przenosi się do korzenia.

Zalecenia:

Ryzyko wystąpienia infekcji w ubiegłym tygodniu, jednak nie ma konieczności ochrony. Skala BBCH faza rozwojowa buraka jest na poziomie 45-48 BBCH.

 

Data publikacji: 15.10.2018

Roślina: Ziemniak

Stan uprawy dla miejscowości Świnobród.                                                                        

Na wszystkich plantacjach występuje duże zachwaszczenie niezależnie od stopnia ochrony. Niektóre plantacje są już zasuszone, przygotowane do kopania, jednak ziemniaki jeszcze trzymają się łodygi. 70% powierzchni jest już wykopana. W ubiegłym tygodniu wystąpiły wahania temperatury od 80C do 220C. Wilgotność względna powietrza mieściła się w przedziale od 32% do 78%. W minionym tygodniu nie wystąpiły opady deszczu. Punkt rosy mieścił się w granicach od 6 do 9 C. Faza rozwojowa na obecną chwilę to 96- 98 BBCH.

 

Zmodyfikowano: 24.10.2018