Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

XII Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Śpiewająca Wieś”

Swojacy z Radwanic zajęli pierwsze miejsce w tegorocznym Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Śpiewająca Wieś”. W słoneczne niedzielne popołudnie, 25 czerwca, na piotrowickiej scenie zespoły wystąpiły już po raz dwunasty. Do konkursu stanęły dolnośląskie zespoły, kultywujące tradycje kultury ludowej w muzyce, śpiewie i tańcu. Jak co roku przyciągnął on rzeszę fanów muzyki ludowej.

Organizatorami konkursu był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Gminy Chojnów. Zespoły z terenu Dolnego Śląska rywalizowały o nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz wyróżnienia ufundowane przez Urząd Gminy Chojnów.

W konkursie wystąpili Swojacy z Radwanic, Ale-Babki z Różyńca, Macierzanka z Wojciechowa, Echo z Chocianowca, Aster z Domasława, Kądziołeczka z Lutomi, Olszaniacy z Olszan, Michalinki z Konradówki-Piotrowice, Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej ze Ścinawy, Perła z Przybyłowic, Wojcieszowianki z Wojcieszowa i Stokrotki z Lutomi.

Przez cztery godziny trwał koncert muzyki i tańca ludowego, który oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność. Zespoły występowały przy akompaniamencie instrumentów muzycznych ‒ akordeonu, gitary, bębnów, skrzypiec czy saksofonu. Zaprezentowały tradycyjną muzykę ludową z różnych regionów kraju, a także własne układy choreograficzne.

Po występach przyszedł czas na obrady członków Jury. W tym roku w komisji zasiedli przewodnicząca Elwira Kądziołka oraz członkowie Anna Kozak i Marian Karasek. Oceniano dobór repertuaru, interpretację, oryginalność prezentacji oraz wyraz artystyczny.

Pierwsze miejsce zajął zespół Swojacy z Radwanic, który powstał w 1999 roku. Kierownikiem zespołu i opiekunem muzycznym jest Aleksandra Strama. Drugie miejsce zdobył zespół Perła z Przybyłowic, który powstał w 2006 roku. Kierownikiem zespołu jest Mariola Mikołajczyk, a opiekunem muzycznym Franciszek Sokołowski. Trzecie miejsce zajął zespół Olszaniacy z Olszan, który powstał w 1995 roku. Kierownikiem jest Zofia Cholewa, za przygotowanie muzyczne i aranżacje utworów odpowiada Jan Liszka.

Wyróżnienia w tym roku otrzymały zespoły:

  • Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej ze Ścinawy. Zespół powstał w 1984 roku. Kierownikiem i opiekunem muzycznym zespołu jest Maria Francuz.
  • Echo z Chocianowca. Zespół powstał w 1984 roku. Kierownikiem jest Wojciech Drozd, a opiekunem muzycznym Wiesław Drożdż.
  • Stokrotki z Lutomi. Zespół Stokrotki powstał w 2009 roku. Opiekunem muzycznym jest Dominik Natanek. Byli to najmłodsi uczestnicy tegorocznego konkursu.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Nagrody oraz dyplomy wręczył Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz.

Miłośnicy folkloru i tańca ludowego doskonale bawili się podczas występów na piotrowickiej scenie. Najlepsi wykonawcy nie kryli radości ze zwycięstwa. Dziękowali organizatorom za stworzenie okazji do zaprezentowania swojego dorobku i umiejętności artystyczno-wokalnych.

Uczestnicy konkursu „Śpiewająca wieś” występują na festiwalach, przeglądach, uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich czy krajowych. Często prezentują swój repertuar poza granicami naszego kraju.

 

Barbara Piechowicz DODR, PZDR Chojnów

 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 03.07.2017