Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Dożynki wojewódzkie w Krzyżowej

Rekordowa liczba wieńców dożynkowych, dekoracji, kolorowe stragany sołectw z przysmakami lokalnymi i setki zwiedzających. Tak Krzyżowa witała w niedzielę 4 września przybyłych na Dożynki Wojewódzkie.

Organizatorami Dożynek Wojewódzkich byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, GOKSiR oraz sołectwo Gogołów.Starostami tegorocznych dożynek zostali Zygmunt Balant i Agnieszka Krzeczkowska z Gogołowa.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą polową, której przewodniczył Biskup świdnicki Ignacy Dec.

Po mszy w barwnym korowodzie dożynkowym 33 sołectwa gminy Świdnica oraz 19 powiatów Dolnego Śląska zaprezentowały wieńce.Wraz z delegacjami wsi i powiatów, rolnikami szli samorządowcy, przedstawiciele województwa z Marszałkiem Cezarym Przybylskim i Wojewodą Pawłem Hryniakiem, parlamentarzyści, duchowieństwo, służby mundurowe, a także przedstawiciele instytucji rolniczych i okołorolniczych.

W części artystycznej widzowie podziwiali m.in. poloneza z udziałem zaproszonych gości, widowisko Misterium Chleba, występy ludowo-estradowego zespołu Mokrzeszów, zespołu pieśni i tańca Bystrzyca i innych zespołów ludowych.

Do późnych godzin wieczornych zwiedzający oblegali stoiska, przygotowane przez sołectwa gminy Świdnica gdzie serwowano smakołyki kuchni wiejskiej i regionalnej ‒ pierogi, kaszanki, kiełbasy, szynki, bigosy i ogromne bogactwo ciast.

 

Bogdan Sucharski DODR, PZD Świdnica

Zmodyfikowano: 14.09.2016