Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Dożynki gminno-powiatowe w Wądrożu Wielkim

W niedzielę 4 września w Wądrożu Wielkim odbyły się dożynki gminno-powiatowe połączone z Festiwalem Wsi Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą za pomyślne zbiory w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy z wieńcami przemaszerował na boisko sportowe. Starostowie dożynek Joanna Dojlida-Szwedo i Łukasz Byczko wręczyli wójtowi gminy Elżbiecie Jedleckiej oraz Staroście Jaworskiemu Stanisławowi Laskowskiemu bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. Zgodnie z tradycją, chleb został podzielony między dożynkowych gości.

Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń dla zasłużonych dla rolnictwa, nadane przez ministra rolnictwa na wniosek burmistrzów i wójtów. Otrzymali je Elżbieta Kwaśnik z Kondratowa w gminie Męcinka, Bożena Paturaj z Piotrowic w gminie Męcinka, Tomasz Niedzielski z Jawora, Roman Rybiński i Henryk Sikora z Wierzchosławic w gminie Bolków, Adam Bigus z Mściwojowa, Tadeusz Budzyński ze Snowidzy w gminie Mściwojów, Adam Chwast i Bogdan Tomzik z Sokolej w gminie Paszowice, Stanisław Marynowski z Paszowic, Piotr Gwizdała z Kosisk w gminie Wądroże Wielkie i Grzegorz Kurpisz z Mierczyc w gminie Wądroże Wielkie. Odznaczenia zostały wręczone przez Starostę Powiatu Jaworskiego Stanisława Laskowskiego oraz minister Elżbietę Witek.

W imieniu zarządu DIR członek Dolnośląskiej Izby Rolniczej Waldemar Jankowski wręczył Stanisławowi Szymańskiemu srebrną odznakę zasłużonego dla służby w samorządzie rolniczym. Wójt Elżbieta Jedlecka wręczyła odznaczenia Przyjaciel Gminy Wądroże Wielkie.

Po części oficjalnej goście oglądali występy zespołów ludowych a także występy artystyczne przygotowane przez uczniów szkół gminy Wądroże Wielkie. Swoje umiejętności zaprezentowały Zespół Pieśni i Tańca Jubilat, Mażoretki z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy oraz Kabaret 0-99 działający przy KGW Wiadrów.

Podczas święta plonów nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy powiatowy i gminny wieniec dożynkowy. Poszczególne sołectwa i gminy prezentowały własnoręcznie plecione wieńce dożynkowe. Tytuł najpiękniejszego wieńca zdobył ten przygotowany przez sołectwo Budziszów Wielki. W powiatowym konkursie Budziszów wyprzedził sołectwo Granowice i Targoszyn. Natomiast w gminnym konkursie I miejsce zdobył wieniec zrobiony przez sołectwo Budziszów Mały i Wądroże Wielkie.

Szczególnym zainteresowaniem uczestników dożynek cieszyło się stoisko promocyjne Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, gdzie pracownicy Powiatowego Zespołu Doradców w Jaworze udzielali porad i prezentowali wydawnictwa. Uroczystość zakończyła zabawa taneczna.

 

Katarzyna Wojciechowska DODR, PZD Jawor

Zmodyfikowano: 09.09.2016