Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

MUZEUM SKANSEN ROLNY

Właściciel: Jan Golinowski
Województwo: dolnośląskie
Powiat: wrocławski
Gmina: Czernica
Miejscowość: Nadolice Wielkie
Ulica: Wrocławska 73
Poczta: 55-003 Czernica
Telefon: 601419961, 71 318 99 67
Fax: -
Poczta elektroniczna: janekgolinowski@interia.pl
Strona internetowa: - 
Szerokość geograficzna: 51.084
Długość geograficzna: 17.2382

Opis:

Muzeum Skansen Rolny to miejsce niezwykłe, w którym czas się zatrzymał. Bajkowa kraina znajduje się zaledwie 13 km od Wrocławia w niewielkiej miejscowości Nadolice Wielkie w gminie Czernica. Z Wrocławia do Nadolic Wielkich jest dogodny dojazd, samochodem, autobusem jak i rowerem.

Dla gospodarzy dziedzictwo kulturowe jest bardzo ważne, dlatego starają się oni ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i tradycje człowieka.

W przydomowym Muzeum Skansen Rolny możemy zobaczyć około 4 tys. eksponotów zgromadzonych w ciągu 30 lat. Znajdują się tutaj przedmioty, odzież i sprzęty użytku domowego i rolnego nie tylko z ubiegłych stuleci, ale również z XX w. Atrakcją Skansenu są działające do dziś warsztaty ginących zawodów - rymarza, kowala, czy stolarza i pszczelarza.

W Skansenie odbywają się spotkania z ciekawymi osobami i konferencje naukowe. Tradycja przekazywana przez gospodarzy cieszy się dużym powodzeniem wśród dorosłych, młodzieży, dzieci oraz grup osób z różnych państw. Krótko mówiąc, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od 2000 roku organizowane są warsztaty z ludowości i tradycji, warsztaty pszczelasrkie, wypieku chleba i podpłomyków. Prowadzone są zajęcia artystyczne. Przy Skansenie zawiązał się rodzinny teatrzyk "Melonik" Jana Golinowskiego i kapela ludowa Gieni Dudki.
Wielu sympatyków świętuje tu swoje jubileusze w gronie bliskich i znajomych.

Skansen jest miejscem wspaniałych spotkań i rozmów przy iskierce z ogniska i dźwiękach ludowej muzyki. To wszystko mieści się na kilkuhektarowej powierzchni zieleni, pełnej wspomnień, pamiątek i ludzkiej życzliwości. Zapraszamy do poznania historii wsi oraz wcielenia się w role dawnych rzemieślników. Jeśli przywieziecie własną kiełbaskę, to będziecie mogli zakończyć dzień pełen atrakcji wspólnym ogniskiem.

Serdecznie zapraszamy :) !Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Niezwykłe życie pszczoły

2. Od ziarenka do bochenka

3. Ogródek ziołowy - zielnik

4. Ogród warzywny - warzywniak

5. Sianotwory

6. Tradycyjne stolarstwo jako ginący zawód

7. Łucznictwo i kowalstwo jako ginące zawody

8. Anioły zimowe

 

Dodatkowe programy:

1. Wyklejanki ceramiczne

Zmodyfikowano: 18.05.2015