Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

GOSPODARSTWO WINIARSKIE 'AGAT'

Agroturystyczne Gospodarstwo Winiarskie "AGAT" z Ekomuzeum Przyrodniczo - Etnograficznym

Właściciel: Teresa Kucharska
Województwo: dolnośląskie
Powiat: złotoryjski
Gmina: Świerzawa
Miejscowość: Sokołowiec
Poczta: 59-540 Świerzawa
Telefon: (75) 712 51 33
Poczta elektroniczna: winnica.agat@gmail.com
Strona internetowa: agroturystyka-agat.pl 
Szerokość geograficzna: 51.030006
Długość geograficzna: 15.821121

Opis:

Gospodarstwo położone jest w Sokołowcu, w sercu Pogórza Kaczawskiego zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów. Miejscowość otoczona jest wianuszkiem wulkanów czynnych przed 300 milionami lat. Na stoku jednego z nich znajdują się pola należące do gospodarstwa, w tym winnica, z której podziwiać można piękną panoramę tej wyjątkowej krainy. Sokołowiec to wieś licząca ponad 800 lat, o tradycyjnej zabudowie szachulcowej z wieloma dobrze zachowanymi zabytkami architektury, w tym: kościół, pałac oraz budynki gospodarcze i mieszkalne.

 

Gospodarze są miłośnikami przyrody i upraw winorośli. Zauroczeni tym co oferuje region, potrafią pokazać jego atrakcje , zaciekawić innych i zarazić pasją poznawania świata. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne gwarantuje profesjonalne realizowanie oferty edukacyjnej gospodarstwa.

 

W gospodarstwie zobaczyć można wiele zabytkowych maszyn, budynki gospodarcze i mieszkalny wyremontowane z zachowaniem pierwotnego wyglądu, a także poznać pracę przy uprawie winorośli, a nawet uczestniczyć w niektórych pracach.

 

Niewielkie mini zoo, w którym znajdują się owce, kozy, kucyk, pozwala na bliski kontakt z przyjaźnie usposobionymi zwierzętami i uczestnictwo w ich karmieniu.

 

Posiadamy bogatą bibliotekę z literaturą m. in. dotyczącą kolekcji prezentowanych w muzeum.

 

Oferta przeznaczona jest dla uczestników każdego poziomu nauczania, studentów oraz innych zainteresowanych osób.


Więcej informacji:

Gospodarstwo znajduje się w odległości 17 km od Złotoryi i 20 km od Jeleniej Góry, w środku Gór i Pogórza Kaczawskiego. W odległości od nas 200 m. znajduje się szkoła z możliwością dostępu do sali gimnastycznej i boisk sportowych.

Znajdujące się na terenie gospodarstwa Muzeum Gór i Pogórza Kaczawskiego posiada bogatą kolekcję skał, minerałów, skamieniałości oraz kolekcję owadów.

Muzeum gromadzi: wyposażenie dawnych gospodarstw wiejskich z tego regionu oraz eksponaty związane z uprawą winorośli i produkcją wina. Posiadamy winnicę 1,5 ha.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Uprawa winorośli.

2. Wiejskie gospodarstwo rolne – dawniej i dziś.

3. Przyroda na łące i w lesie.

4. Poznajemy świat skał, minerałów i skamieniałości.

Zmodyfikowano: 03.12.2014